Amerikalı oyun şirketi Zynga, Türk oyun şirketi Peak'i 1.8 milyar dolara satın aldı
Yazar: Editör 01.06.2020 173 0
Paylaş

Amerika’lı oyun şirketi Zynga CEO’su Frank Gibeau yaptığı açıklama ile Türk oyun şirketi olan Peak‘i 1.8 milyar dolara satın aldıklarını açıkladı.

2010 yılında İstanbul’da kurulan Peak, risk sermayesi şirketleri olan Endeavor Catalyst, Earlybird Venture Capital ve Hummingbird Ventures tarafından da yatırım almıştı.Satınalmaya ilişkin Zynga’dan yapılan açıklamaya göre devir işleminin 3. çeyrekte tamamlanması bekleniyor. Satışa konu işlemin 1.8 milyar dolar olduğu belirtilen açıklamada anlaşma çervesinde Peak’in popülar uygulamaları Toon Blast ve Toy Blast Zynga’ya devredilmiş oldu.

2017 yılında Peak'in sahip olduğu bazı oyunları 100 milyon dolara satın alan Zynga, 2018 yılında da Türk oyun şirketi Gram Games'i 250 milyon dolara satın almıştı. Satınalma işleminin gerçekleşmesinin ardından Peak kurucu ortağı ve CEO'su Sidar Şahin 384 milyon dolar, ilk yatırımcılardan Hummingbird Ventures’un yaklaşık 362 milyon dolar, Trendyol kurucusu Demet Mutlu ile Evren Üçok’un 86 milyon dolar ve 139 milyon dolarlık yani toplam 225 milyon dolar son olarak Endeavor'un Catalyst fonunuda 47 milyon dolar gelir elde edeceği düşünülüyor.

Söz konusu satışla ilgili Peak’in basın bültenine ulaşmak için tıklayın

Paylaş
Hiç Yorum Yapılmamış
Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapın