Geleceğe Nefes projesinde hedefin %117 oranında üzerine çıkıldı
Yazar: Editör 07.11.2019 140 0
Paylaş

Bugün Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından vatandaşlara gönderilen SMS ile, 11 Kasım’da yapılacak fidan seferberliği duyuruldu. Geleceğe Nefes projesi kapsamında 81 ilde 11 milyon fidan dikimi planlanıyor. 11 milyon hedefi günler önceden geride kaldı, hedefin %117 oranında üzerine geçildi.

Geçtiğimiz ya boyunca Türkiye’nin farklı noktalarında yaşanan yangınlar sonucunda, binlerce hektar değerli ormanımız kül olmuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü ise tüm Türkiye’yi harekete geçirecek bir kampanya başlattı.

Geleceğe Nefes projesi kapsamında Türkiye’nin her şehrinde fidan dikimi için seferberlik ilan edildi. Vatandaşlar, bakanlık tarafından gönderilen SMS yoluyla bilgilendirildi. SMS’de “Daha yesil bir Turkiye icin 11.11.2019 saat 11:11'de 81 ilde 11 milyon fidan dikiyoruz. Sen de www.gelecegenefes.com'a gel, gelecege bir nefes de sen ver.” ifadeleri yer aldı.

Türkiye, günler öncesinden 11 milyon fidan hedefini geride bıraktı:

Neredeyse her dakika binlerce fidan bağışı yapan vatandaşlar, bugün itibariyle 11 miylon hedefini geride bırakarak 13 milyon sınırına ulaşmış durumda. Haberi size aktardığımız saat 13.15 civarlarında hedefini en çok aşan ilk 5 il ise Manisa, Isparta, Bingöl, Tunceli, Yozgat şeklinde sıralandı.

Bu sıralamanın nedeni ise dikilen fidan sayısının değil, söz konusu şehirlerin hedeflerine ulaşma oranlarının yüksek olması. Örneğin Manisa’da hedeflenen rakam 200 bin fidan iken, vatandaşların bağışları 330 bini aşmış durumda.

Bağışlanan fidanlar ne zaman dikilecek?

Kampanya kapsamında 11 Kasım günü saat 11.11’de Türkiye’nin farklı coğrafyalarında belirlenen noktalarda fidan dikimleri eş zamanlı olarak yapılacak. Bu dikimler sırasında 11 milyon fidan toprakla buluşacak.

Bakanlığın Geleceğe Nefes sitesinde yaptığı açıklamaya göre bağışlanan diğer fidanlar, 11 Kasım’dan sonra aşama aşama Türkiye’de belirlenen noktalara dikilecek.

Kaynak: https://www.webtekno.com

Paylaş
Hiç Yorum Yapılmamış
Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapın