TCMB, FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'ni 2. El Araç Alım-Satım İşlemleri İçin Devreye Aldı
Yazar: Editör 05.06.2024 92 0
Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ikinci el araç alım-satım işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'ni hizmete sundu. TCMB, bu yeni hizmet hakkında yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla kullanıma açılmıştır. Servis, öncelikli olarak ikinci el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecektir."

FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'nin Özellikleri

FAST Sistemi üzerine inşa edilen bu aracılık hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilmesini sağlar. Bu sayede, işlemin taraflarına güvence sunulur. TCMB'nin açıklamasına göre, bu hizmet ile ödemeyi gönderen kullanıcıya, onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir.

İşlem Limiti ve Yaygınlaşma Beklentisi

FAST Güvenli Ödeme İşlemi, ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecektir. TCMB, bu yeni hizmetin, FAST Sisteminin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağını öngörmektedir.

Paylaş
Hiç Yorum Yapılmamış
Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapın