Fiat, Elektrikli konsept otomobili Centoventi'yi tanıttı
Yazar: Editör 11.01.2020 223 0
Paylaş

Fiat, Kuruluşunun 120. Yılına özel olarak tasarladığı Türkçe anlamı 'yüz yirmi' olan Centoventi adlı elektrikli konsept aracını CES 2020'de tanıttı. Araç, tek tip ve tek renk üretilmesine rağmen kullanıcılara kişiselleştirme özelliği sunacak.

İtalyan otomotiv devi Fiat, Amerika'da gerçekleştirilen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES 2020’de, şirketin 120. Kuruluş yılına özel olarak geliştirilen Fiat Concept Centoventi adlı elektrikli konsept aracı ile katıldı. Fiat’ın üst kuruluşu olan Fiat Chrysler Automobiles’in (FCA) elektrikli oto piyasasına bakışını yansıtan otomobil, geride bıraktığımız yıl Red Dot Tasarım Ödülleri’nde ödül alarak, başarısını kanıtlamıştı.

Kelime olarak İtalyancada ‘yüz yirmi’ manasına gelen Centoventi, özellikle kullanıcılara kişileşelleştirilebilme çözümleri ile dikkat çekiyor. Centoventi, seri üretim bir otomobil olmasına karşın, bütünüyle tüketicilerin isteklerine göre özelleştirilebilecek. Otomobil, maliyetlerin düşük olması hedefiyle tek tip ve tek renk olarak sunulacak.

Otomobilde kişiselleştirilme ise; 4U programı kullanarak 4 farklı tavan tipi, 4 farklı tampon, 4 farklı jant ve 4 farklı dış kaplama alternatifleri ile yapılabilecek. Ayrıca dış gövde renkleri, iç mekân , çıkarılabilir ve eklenebilir tavan yapısıyla bilgi-eğlence sistemi de yine tüketicilerin talebine göre özelleştirilecek. Böylelikle, aracın makyajlanmasını beklemeden özgün bir tasarım oluşturabilecekler.

Fiat'ın yeni elektrikli konsept otomobili, 500 kilometre menzil sunacak

Yeni nesil modüler bir bataryaya sahip olan Fiat Concept Centoventi, tek şarj ile 100 kilometre ile 500 kilometre arasında değişen bir menzil sunabiliyor. Maksimum menzilin günümüz elektrikli otomobilleri için son derece yeterli olduğu söylenebilir.

Concept Centoventi’nin bagaj kapağında bir bilgi-eğlence monitörü bulunuyor. Normal koşullarda Fiat logosunu gösteren bu ekran, ihtiyaç halinde bagaj doluluğu gibi bilgileri gösterebiliyor. Ayrıca aracın içerisinde de yine ön cama doğru bir bilgi monitörü bulunuyor ve bu ekranda da bagaj dolu-boş gibi bilgiler yer almakta.

Kaynak: https://www.webtekno.com

Paylaş
Hiç Yorum Yapılmamış
Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapın