Elon Musk, Starship roketinin 2020'nin ilk çeyreğinde fırlatılabileceğini açıkladı
Yazar: Editör 01.01.2020 393 0
Paylaş

Uzay yolculukları için tasarlanan ve gelecekte Mars'a insan taşıyabilecek yeni Starship roketinin 2-3 ay içerisinde fırlatılabileceğini açıkladındı.

SpaceX’in geliştirdiği ilk prototip olan Starship Mk1, 20 Kasım'da Teksas'taki basınç testleri sırasında infilak etmişti.

Elon Musk, dün akşamki Twitter mesajında yapımı süren yeni roketin görüntülerini paylaştı ve bunun inşa etmeyi planladıkları 20 kadar farklı prototipten biri olacağını belirtti.

Videoda roketin yakıt tankının üzerine yerleştirilecek kubbeyi andıran üst kısmı üstündeki çalışmaların sürdüğü görülüyor. Kasım'daki testlerde yaklaşık 10 metre yükseklikteki bu bölüm infilak etmişti.

100 yolcu ve 100 ton yük taşıma kapasiteli

Musk mesajında "Şimdi Starship SN1'i inşa ediyoruz. SN20'ye ya da Starship V1.0'a kadar geliştireceğimiz her prototipte küçük iyileştirmeler yapacağız" dedi.

Roketin tamamlanması planlanan versiyonuysa uzaya kargo ve yolcu taşıyacak. Ayın çevresine yapılacak ilk yolculuğun müşterileri arasında Japon milyarder Yusaku Maezawa da var. Bu yolculuk için Maezawa'nın SpaceX'e ne kadar para ödediği bilinmiyor.

Starship tamamlandığında yüksekliği 118 metreye ulaşacak uzay mekiği 100 yolcu ve 100 tona kadar kargo taşıyabilecek. Yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlanan roketin her fırlatılışı 5 milyon dolara mal olacak. Bu sistemin uzaya kargo ve yolcu taşıma maliyetini onda bir ile % bire kadar indirebileceği öne sürülüyor.

Musk, Starship'i 2020 yılı ortasında fırlatmayı umduklarını ve 2020 senesinin sonuna kadar yolcu taşımaya başlayabileceklerini söylemişti.

SpaceX'in Başkanı ve Genel Müdürü Gwyne Shotwell de Starship'i 2022'de Ay'a indirmeyi Maezawa'yı da 2023'te Ay çevresindeki yolculuğuna çıkarmayı amaçladıklarını belirtmişti.

Ancak konunun uzmanları bu açıklamaların ilk prototipin infilak etmesinden önce yapıldığını, şirketin uzay yolculuklarına başlayabilmesi için bazı bürokratik engellerin aşılması ve test alanı yakınlarındaki Boca Chica sakinlerini evlerini satmaya ikna etmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji

Paylaş
Hiç Yorum Yapılmamış
Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapın